9 štádii k naplneniu Vášho potenciálu, keď súčasná práca sa zdá BYŤ “malá”

Cítite vo vnútri, že nenapĺňate Váš potenciál? Možno hľadáte riešenie alebo to chvíľu ignorujete.

Tu sú kroky, ktoré môžete očakávať pri hľadaní a vytváraní Vašej vlastnej cesty. Uži si to, aj keď to bude občas dobrodružstvo!

1. Nepohodlie: Máte pocit, že potrebujete profesnú zmenu, alebo pociťujeteúnavu, stratenosť, nespokojnosť?

Keď si konečne všimnete tieto signály, je čas zamerať Vašu pozornosť na osobnú reflexiu a osobný rozvoj. Je veľa rôznych ciest, nájdite si to, čo Vám je sympatické. Môžete zvážiť podporu mentora, kouča či terapeuta. Navštevovanie veľa kurzov, čítanie kníh a teoretické znalosti Vás nikde neposunú. Je potrebné robiť praktické kroky a zmeny vo vašom živote.

2. Rozhodnutie: Ste odhodľaný urobiť kroky a nájsť Vaše odpovede?

Je nutné urobiť vnútorné rozhodnutie, že chcete so svojou situáciou niečo urobiť. Potom sa začnúobjavovať kroky a signály, ktoré Vás povedú. Odhoďte všetky strachy a výhovorky, ktoré Vás brzdia. Pravdepodobne prekročíte aj svoju zónu komfortu. Možno si na chvíľu znížite Váš životný štandard. Nevadí! Robíte to pre seba. Je to oslobodzujúce. Môžete tiež neurobiť vôbec nič a celé mesiace byť zaseknutý, nespokojný, stažovať si alebo predstierať, že je všetko v poriadku. Bude to mať dopad na Vás, ale aj na všetkých okolo Vás.

3. Dovoľte si relaxovať a objavovať: Čo teší Vaše srdce?

Čas, ktorý venujete reflektovaniu a spojeniu sa s Vašou jedinečnosťou, Vám zaručene prinesie vnútorný pokoj a rovnováhu. Vyzkúšajte niečo nové, urobte to čo milujete, konajte presný opak toho čo bežne robíte. Dopraj si pár mesiacov bez práce. V tom čase objavujte, venuj sa tomu, čo Vás napĺňa: napr. prechádzky v lese v tichu, kreslenie, tanec, spev, hudba, písanie, meditácie, nič nerobenie, čítanie, cvičenia na sebarozvoj. Prepojíte sa tak so sebou, so svojou podstatou.

4. Dôverujte Vašej jedinečnosti, ktorú nájdete: Aké sú Vaše skutočné potreby, túžby, sny, životné hodnoty a jedinečné talenty?

Môžete mať viac talentov a schopností. Dokonca môžete objaviť nové výnimočné schopnosti. Bude Vás to viesť objavovať a skúšať nové veci. Občas budú odvážne. Vždy sa ukáže iba jeden nasledujúci krok, a ten následujte! Nepotrebujete vedieť všetko dopredu. Ale potrebujete robiť kontkrétne kroky. Vytvoríte si Vašu vlastnú cestu. Vôbec nezáleži na tom, že je netradičná, že nik iný také veci nerobí, alebo naopak, že už veľa ľudí robí niečo podobné. Vaše srdce spieva a Vy máte radosť, keď vyjadríte Vašu jedinečnosť.

5. Buďte pripravený stretnúť sa s Vašimi tieňmi: Ktoré presvedčenia Vás brzdia, a ktoré Vás podporujú v napĺňaní Vášho potenciálu?

Nejedná sa o analýzu Vašich slabostí a zlyhaní. Naopak. Je to dôležitý krok – uvedomiť si, zhodnotiť a transformovať tie presvedčenia a pravdy, ktoré bránia Vášmu rozvoju. Tieto bloky sú často skryté a nevieme o nich. Každá osoba si vyvinula tieto obmedzenia ako prirodzenú časť vývoja svojej osobnosti a vedomia. Vychádzajú z tradičných spoločenských presvedčení, zvykov, očakávaní alebo právd, ktoré sa posúvajú z generácie na generáciu. Získali sme ich v rodine, v škole, v našej krajine, či spoločnosti. Táto fáza vývoja je nutná, aby ste sa oslobodili, stali sami sebou a plne žili Vašu výnimočnosť.

6. Nechajte to staré odísť s gráciou: Čo Vám už viac neslúži?

Zažijete moment, keď vnútorný hlas či intuícia Vás žiada začať niečo nové. Znamená to, že máte pustiť Vašu prácu alebo starú verziu Vás? A čo tie roky a hodiny, ktoré ste investovali do získavania Vášho titulu, budovania kariéry či firmy? Máte to všetko opustiť, nechať odísť? Áno. Tieto skúsenosti formovali Váš charakter a vždy ostanú vo Vás. Uvidíte, ešte sa raz zíjdu. Ale teraz je čas posunúť sa o krok ďalej.

7. Neuspokojte sa s málom, ak máte na viac! Ako poznáte tú najvhodnejšiu ďalšiu príležitosť?

Zdieľajte všade Vaše hodnoty, vízie, talenty, sny. Keď cítite, že to nie je ono, tak hľadajte ďalej. Niekedy to trochu trvá, kým sa naučíte všetko, čo sa potrebujete naučiť. Potom tá príležitosť príde a Vy to hneď poznáte.

8. Prepájajte sa s podobne naladenými ľuďmi: S kým sa radíte, rozprávate,sieťujete a trávite čas?

Keď začnete Vy meniť seba a Vaše vnímanie, začne sa meniť aj Vaše okolie a ľudia. Môžu byť časy, keď sa zdá, že Vás ľudia nechápu. Vtedy sa trochu stiahnete alebo sa cítite osamelo. To prejde. Objavia sa noví podobne naladení ľudia. Môžete zdielať svoje skúsenosti, sny aj plány. Získate podporu. A možno začnete spolupracovať.

9. Buďte rebelský pri vytváraní svojej jedinečnej role v práci či biznise: Aká rola či práca vyjadruje Váš jedinečný potenciál?

Výsledkom Vášho rozvoja môže byť, že ostanete v súčasnej práci, len si zmeníte rolu a zodpovednosti, úväzok či formu spolupráce tak, aby vyjadrovali to najlepšie z Vás. Niekoho to povedie, aby si vytvoril vlastné podnikanie, lebo to je jediná možnosť ako plne vyjadriť Váš potenciál a individualitu. Alebo to môže byť kombinácia vlastného podnikania a spolupráce za účelom naplniť spoločné poslanie.

Každý človek je tu, aby naplnil svoj potenciál. S odvahou objavujte Váš potenciál, prepojte sa s Vašou výnimočnosťou a vytvorte si životný štýl, ktorý reflektuje kto ste Vy.